Soczewki kontaktowe dla dzieci

Pytaniem, które bardzo często pada, jeśli chodzi o soczewki jest: czy soczewki kontaktowe mogą być noszone przez dzieci i jaka jest w ogóle dolna granica wieku dla tego typu korekcji. Odpowiedź jest prosta w obu przypadkach – nie ma ograniczeń! Najważniejsze to ocenić w jakim stopniu dziecko jest gotowe na odpowiedzialność jaka wiąże się z noszeniem soczewek kontaktowych.

Zakroplenie oczu i wizyta u specjalisty

Jeśli dziecko, które chce nosić soczewki jest młodsze niż 15 lat, do poprawnego wykonania badania wzroku potrzebne jest zakroplenie oczu, mające na celu rozszerzenie źrenic. W tym celu najlepiej udać się do okulisty, ponieważ optometrysta nie może wykonać takiej czynności. W przypadku dzieci starszych – wyboru specjalisty można dokonać według swoich preferencji. Specjalista wykluczy również jakieś przeciwskazania zdrowotne do noszenia soczewek.

W przypadku dziecka chcącego rozpocząć noszenie soczewek kontaktowych, niezbędna jest wizyta u specjalisty – od tego powinniśmy zacząć.

Odpowiedzialność i higiena

Najważniejszą kwestią przed rozpoczęciem użytkowania soczewek kontaktowych przez dziecko jest zastanowienie się nad tym, na ile nasza pociecha zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jaka płynie z korzystania z tego rodzaju korekcji wzroku. Podczas użytkowania soczewek kontaktowych najistotniejszą kwestią jest zachowanie maksimum higieny podczas ich zakładania, zdejmowania a także samego noszenia. Soczewki kontaktowe nie mogą mieć jakiegokolwiek kontaktu z wodą a w przypadku wyboru soczewek wielokrotnego użytku (miesięczne lub dwutygodniowe) należy codziennie poddawać je czyszczeniu i dezynfekcji. Jeśli myślimy, że to może być dla naszego dziecka problem, może warto rozważyć soczewki jednodniowe, które po każdym użyciu wyrzucamy do kosza nie martwiąc się ich czyszczeniem czy przechowywaniem przez noc.

Umiejętność zakładania i zdejmowania

Oprócz umiejętności prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych, istotna jest kwestia również sprawnego zakładania i zdejmowania soczewek. Bez tego niemożliwym jest, by dziecko czerpało przyjemność i korzyści z noszenia soczewek kontaktowych. W innym wypadku dziecko niepotrzebnie uprzedzi się do tej korekcji i będzie się zbytnio irytować stratą czasu podczas codziennego procesu zakładania soczewek.

Rówieśnicy i szkoła

Jednym z niezaprzeczalnych plusów soczewek kontaktowych w przypadku dziecka, jest fakt, że rówieśnicy nie wiedzą, iż nasza pociecha ma wadę wzroku. Tymczasem w przypadku okularów korekcyjnych często zdarzają się jakieś przytyki czy naśmiewanie się z dzieci noszących oprawki. W soczewkach ten problem znika.

Dzieci bardzo często są bardzo aktywne, uprawiają dużo sportu – tymczasem noszenie okularów korekcyjnych istotnie ogranicza takie zajęcia a w przypadku dużej wady wzroku nawet wyklucza. W soczewkach kontaktowych nie ma ograniczeń.

Mniejsze ryzyko uszkodzenia

Z dużą aktywnością naszych pociech wiąże się też problem uszkodzenia okularów, a tym samym kosztów naprawy oprawek u optyka. Soczewki kontaktowe to niższy jednorazowy koszt zakupu a dodatkowo odchodzi ryzyko uszkodzenia podczas uprawiania sportu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*